s Pvc Zemin Kaplama | Zemin Kaplama Sistemleri
Pvc Zemin Kaplama
Epoksi Zemin Kaplama

Tesviye Şapları

Anasayfa » Tesviye Şapları
Tesviye Şapları

Tasfiye Şapı

Tasfiye şapı, zeminlerdeki düzensizliklerin giderilmesi ve zeminin düzlenmesi için kullanılmaktadır. Kendinden yayılma özelliğine sahip olan tasfiye şapı, çimento esaslı polimer malzemeden imal edilir. Tasfiye Şapı, zemin üzerinde istenilen yükseklikte bir yüzey oluşturmak için, yüzey kaplaması için taşıyıcı zemin oluşturmak ve son yüzey olarak aşındırıcı zemin elde etmek üzere kullanılmaktadır.
Yüksek akıcılığa sahip tasfiye şapı, ayrışmadan kendiliğinden ve kolayca yayılarak kalıbı doldurur. Akıllı şap, yüzeye döküldüğünde tüm yüzeye eşit oranda yayılır. Şapın kalınlığı, dökülen şap miktarına göre ayarlanmalıdır. Tasfiye şapının asıl amacı zemini düzeltmek olarak özetlenebilir. Dolgu malzemesi olarak kullanıma da uygundur ancak dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere daha ekonomik çözümler bulunmaktadır. Akıllı şap, dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere ekonmik bir çözüm olmaycaktr.

Tesviye Şapları

Tasfiye Şapı Uygulaması

Şam uygulaması öncesinde zeminin temiz ve kuru olması gerekmektedir. Zemin incelenmeli ve toz, yağ, kir gibi kalıntılardan arındırılmalıdır. Yüzeyde bulunan gevşek katmanlar düzeltilmelidir. Tafşye şapını dökmeden önce zemine şap astarı atılmalıdır. Şap astarı uygulanmazsa, tasfiye şapı yayılma yapamaz ve döküldüğü yerde sabit kalır. Uygulama yapılacak mekanın m2 ölçüsüne ve istenilen şap kalınlığına göre karışım hazırlandıktan sonra düşük devirli karıştırıcı yardımıyla tüm topaklar giderilmelidir. Karışıdaki topaklar, homojen yapıyı bozacağından pürüzsüz bir zemin oluşması mümkün olmayacaktır. Uygulama yardımcısı olarak akıllı kirpi ve mala kullanılabilir. Bu şekilde şap astarı üzerine dökülen akıllı şapın yayılmasına yardımcı olunabilir.